25 Zagadek Logicznych i Dobrych Pytań do Zagadek z Odpowiedziami

Zagadki logiczne zaliczają się do kategorii matematyki, ale są prawdziwymi dziełami sztuki. Te zadania słowne sprawdzają moc twojego umysłu i inspirują cię do myślenia bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Gdy zaczniesz rozwiązywać te łamigłówki, zaczniesz dostrzegać wspólne wzorce i tematy: jak przeprawiać się przez rzeki, oszukać śmierć i stwierdzić, kto kłamie.

Chociaż te łamigłówki logiczne dla dorosłych można rozwiązać za pomocą skomplikowanych równań matematycznych, można je również rozwiązać w głowie. Nie martw się, zaczniemy od łatwych zagadek logicznych i zawsze podamy wyjaśnienie odpowiedzi, ale bądź ostrzeżony: Nawet jeśli dobrze sobie z nimi poradzisz, niektóre z tych trudnych łamigłówek logicznych i problemów mogą sprawić, że przez wiele godzin będziesz w kropce. Gotowy do podjęcia wyzwania?

Łatwe łamigłówki logiczne

1. Zagadka logiczna: Przed kaczką są dwie kaczki, za kaczką są dwie kaczki, a pośrodku jest kaczka. Ile jest tych kaczek?

Odpowiedź: Trzy. Dwie kaczki są przed ostatnią kaczką; pierwsza kaczka ma dwie kaczki za sobą; jedna kaczka jest między pozostałymi dwiema.

2. Zagadka logiczna: Pięć osób jadło jabłka, przy czym A skończył przed B, ale za C. D skończył przed E, ale za B. Jaka była kolejność kończenia?

Odpowiedź: CABDE. Ustawiając pierwsze trzy osoby w kolejności, A skończył przed B, ale za C, więc CAB. Następnie wiemy, że D skończył przed B, więc CABD. Wiemy, że E skończył za D, więc CABDE.

3. Zagadka logiczna: Jacek patrzy na Annę. Ania patrzy na Jerzego. Jacek jest żonaty, Jerzy nie jest, a nie wiemy, czy Ania jest mężatką. Czy osoba będąca w związku małżeńskim patrzy na osobę niezamężną?

Odpowiedź: Tak. Jeśli Ania jest mężatką, to jest mężatką i patrzy na Jerzego, który nie jest żonaty. Jeśli Ania jest niezamężna, to patrzy na nią Jacek, który jest żonaty. Tak czy inaczej, stwierdzenie jest poprawne.

4. Zagadka logiczna: Pewien mężczyzna ma w szufladzie 53 skarpetki: 21 identycznych niebieskich, 15 identycznych czarnych i 17 identycznych czerwonych. Światła są zgaszone, a on jest zupełnie ciemny. Ile skarpetek musi wyjąć, aby mieć stuprocentową pewność, że ma co najmniej jedną parę czarnych skarpetek?

Odpowiedź: 40 skarpetek. Jeśli wyjmie 38 skarpetek (dodając dwie największe liczby, 21 i 17), to choć jest to bardzo mało prawdopodobne, możliwe jest, że wszystkie będą niebieskie i czerwone. Aby mieć stuprocentową pewność, że ma również parę czarnych skarpetek, musi wyjąć kolejne dwie skarpetki.

5. Zagadka logiczna: Dzień przed dwoma dniami po dniu jutrzejszym to sobota. Jaki dzień jest dzisiaj?

Odpowiedź: Piątek. Dzień przed jutrem” to dziś; “dzień przed dwoma dniami po” to tak naprawdę jeden dzień po. Jeśli więc “dzień po dzisiejszym dniu jest sobota”, to musi to być piątek.

6. Zagadka logiczna: Problem “płonącej liny” to klasyczna zagadka logiczna. Masz dwie liny, z których każda spala się przez godzinę, ale spalają się w różnym tempie. Jak można zmierzyć 45 minut? (Można zapalić jeden lub oba sznury na jednym lub obu końcach jednocześnie).

Odpowiedź: Ponieważ oba liny palą się nierównomiernie, nie można po prostu zapalić jednego końca liny i poczekać, aż osiągnie 75% czasu trwania. Ale można to zrobić w następujący sposób: Podpalić pierwszy sznur na obu końcach i zapalić drugi sznur na jednym końcu, wszystko w tym samym czasie. Pierwszy sznur będzie się palił przez 30 minut (nawet jeśli jedna strona spali się szybciej niż druga, to i tak zajmie to 30 minut). W momencie, gdy pierwsza lina zgaśnie, należy zapalić drugi koniec drugiej liny. Ponieważ czas, jaki upłynął od momentu zapalenia się drugiego sznura, wynosił 30 minut, rozpalenie pozostałego sznura również zajmie 30 minut; rozpalenie go z obu końców skróci ten czas o połowę, do 15 minut, co łącznie daje 45 minut.

Kłamstwo czy prawda – łamigłówki logiczne

7. Zagadka logiczna: Znajdujesz się na rozwidleniu dróg, na którym jeden kierunek prowadzi do Miasta Kłamstwa (gdzie wszyscy zawsze kłamią), a drugi do Miasta Prawdy (gdzie wszyscy zawsze mówią prawdę). Na rozwidleniu stoi osoba, która mieszka w jednym z tych miast, ale nie wiesz, w którym. Jakie pytanie mógłbyś zadać tej osobie, aby dowiedzieć się, która droga prowadzi do Miasta Prawdy?

Odpowiedź: “W którym kierunku mieszkasz?”. Ktoś z Miasta Kłamstwa skłamie i wskaże na Miasto Prawdy; ktoś z Miasta Prawdy powie prawdę i również wskaże na Miasto Prawdy.

8. Zagadka logiczna: Dziewczynka spotyka w lesie lwa i jednorożca. Lew kłamie w każdy poniedziałek, wtorek i środę, a w pozostałe dni mówi prawdę. Jednorożec kłamie w czwartki, piątki i soboty, a w pozostałe dni tygodnia mówi prawdę. “Wczoraj kłamałem” – powiedział lew do dziewczynki. “Ja też” – odpowiedział jednorożec. Jaki mamy dzień?

Odpowiedź: Czwartek. Jedynym dniem, w którym obaj mówią prawdę, jest niedziela. Ale dziś nie może być niedziela, bo lew mówi prawdę także w sobotę (wczoraj). Idąc dzień po dniu, jedynym dniem, w którym jeden z nich kłamie, a drugi mówi prawdę, jest czwartek.

9. Zagadka logiczna: Są trzy osoby (Alex, Ben i Cody), z których jedna jest rycerzem, druga – kanalią, a trzecia – szpiegiem. Rycerz zawsze mówi prawdę, kanciarz zawsze kłamie, a szpieg może albo kłamać, albo mówić prawdę. Alex mówi: “Cody jest gońcem”. Ben mówi: “Alex jest rycerzem”. Cody mówi: “Ja jestem szpiegiem”. Kto jest rycerzem, kto gońcem, a kto szpiegiem?

Odpowiedź: Wiemy, że Ben nie mówi prawdy, bo gdyby tak było, byłoby dwóch rycerzy, a więc Ben może być albo gońcem, albo szpiegiem. Cody również nie może być rycerzem, bo wtedy jego wypowiedź byłaby kłamstwem. Musi to więc oznaczać, że Alex jest rycerzem. Ben musi więc być szpiegiem, ponieważ szpieg czasami mówi prawdę.

Puzzle logiczne Przeprawa przez rzekę

10. Puzzle logiczne: Pewien rolnik chce przeprawić się przez rzekę i zabrać ze sobą wilka, kozę i kapustę. Ma łódkę, ale zmieści się w niej tylko on oraz wilk, koza i kapusta. Jeśli wilk i koza są sami na jednym brzegu, wilk zje kozę. Jeśli koza i kapusta zostaną same na brzegu, to koza zje kapustę. Jak rolnik może przeprowadzić wilka, kozę i kapustę przez rzekę tak, aby nic nie zostało zjedzone?

Odpowiedź: Najpierw rolnik przenosi kozę na drugą stronę rzeki. Rolnik wraca sam, a następnie przenosi wilka na drugą stronę rzeki, ale wraca z kozą. Następnie rolnik przeprawia kapustę, zostawiając ją z wilkiem i wracając sam po kozę.

11. Zagadka logiczna: Udawajmy, że używamy systemu metrycznego i kilogramów zamiast funtów, co daje nam na początek liczbę podstawową 100. Cztery osoby (Alex, Brook, Chris i Dusty) chcą przepłynąć rzekę w łodzi, która może unieść tylko 100 kg. Alex waży 90 kg, Brook – 80 kg, Chris – 60 kg, Dusty – 40 kg, a ich zapasy wynoszą 20 kg. Jak przeprawią się przez rzekę?

Odpowiedź: Może być kilka wariantów, które się sprawdzą, ale oto jeden z nich: Chris i Dusty wiosłują w poprzek (razem 100kg), Dusty wraca. Alex wiosłuje w drugą stronę, a Chris wraca. Chris i Dusty znów wiosłują w poprzek, Dusty wraca. Brook wiosłuje w poprzek z zapasami (razem 100 kg), a Chris wraca. Chris i Dusty ponownie ustawiają się w rzędzie w poprzek.

12. Zagadka logiczna: Ten słynny problem z przeprawą przez rzekę znany jest jako zagadka “most i pochodnia”. Cztery osoby przechodzą nocą przez most, więc każda z nich potrzebuje latarki, ale mają tylko jedną, która wystarcza na 15 minut. Alicja może przejść w ciągu jednej minuty, Ben w ciągu dwóch minut, Cindy w ciągu pięciu minut, a Don w ciągu ośmiu minut. W tym samym czasie mogą przejść tylko dwie osoby, a kiedy dwie przechodzą, muszą iść w tempie osoby wolniejszej. Jak można przejść na drugą stronę w ciągu 15 minut?

Odpowiedź: Alice i Ben przechodzą pierwsi w ciągu dwóch minut, a Alice wraca sama z pochodnią w ciągu jednej minuty. Następnie dwie najwolniejsze osoby, Cindy i Don, przechodzą w ciągu ośmiu minut. Ben wraca po dwóch minutach, a Alice i Ben wracają po dwóch minutach. W sumie pokonali trasę dokładnie w 15 minut.

Zagadki logiczne Śmiertelne wybory

13. Układanka logiczna: Zły facet gra w rosyjską ruletkę z sześciostrzałowym rewolwerem. Wkłada jeden nabój, kręci komorami i strzela do Ciebie, ale żaden nabój nie wychodzi. Daje Ci wybór, czy powinien ponownie zakręcić komorami, zanim wystrzeli po raz drugi. Czy powinien ponownie zakręcić komorą?

Odpowiedź: Tak. Zanim zacznie kręcić, szansa na wystrzelenie pocisku wynosi jeden do sześciu. Po zakręceniu jedna z tych szans została zabrana, co daje jedną szansę na pięć i zwiększa prawdopodobieństwo wystrzelenia pocisku. Najlepiej obrócić się ponownie.

14. Zagadka logiczna: Ta sama sytuacja, ale dwa pociski są wkładane do kolejnych komór. Czy powinieneś powiedzieć bandziorowi, żeby jeszcze raz zakręcił komorami?

Odpowiedź: Nie. Przy dwóch kulach masz dwie szanse na sześć (lub jedną na trzy), że zostaniesz trafiony kulą, zanim on wystrzeli za pierwszym razem. Ponieważ wiemy, że poprzednia seria była jedną z czterech pustych komór, pozostają cztery pozycje, w których broń może się teraz znajdować, a tylko w jednej z nich może wystrzelić pocisk, co daje jedną szansę na cztery, że druga seria wystrzeli. Ponieważ jeden na cztery to większe prawdopodobieństwo niż jeden na trzy, nie powinien kręcić ponownie.

15. Zagadka logiczna: Ta zagadka również może należeć do kategorii kłamstwo/prawda. Pewien człowiek został przyłapany na terenie królewskiej posiadłości. Zostaje postawiony przed królem, aby go ukarać. Król mówi: “Musisz mi złożyć zeznanie. Jeśli jest ono prawdziwe, zostaniesz zabity przez lwy. Jeśli jest fałszywe, zabije cię rozdeptanie przez dzikie bawoły. Jeśli nie będę w stanie tego zrozumieć, będę musiał cię wypuścić”. Tak też się stało, mężczyzna został wypuszczony. Jakie było oświadczenie tego człowieka?

Odpowiedź: “Zostanę zabity przez rozdeptanie przez dzikie bizony”. Król nie wytrzymał, bo jeśli to prawda, to zabiją go lwy, co sprawiłoby, że wypowiedź nie byłaby prawdziwa. Jeśli jest to kłamstwo, zabiją go dzikie bizony, co czyni je prawdą. Ponieważ król nie miał innego wyjścia, musiał pozwolić mu odejść.

Trudne łamigłówki logiczne

16. Zagadka logiczna: Susan i Lisa postanowiły zagrać ze sobą w tenisa. Założyły się o 1 dolara na każdą grę. Susan wygrała trzy zakłady, a Lisa – 5 dolarów. Ile gier rozegrały?

Odpowiedź: Jedenaście. Ponieważ Lisa przegrała trzy mecze z Susan, straciła 3 dolary (po 1 dolarze na mecz). Musiała więc odzyskać te 3 dolary, rozgrywając kolejne trzy gry, a następnie wygrać jeszcze pięć gier, aby zdobyć 5 dolarów.

17. Zagadka logiczna: Jeśli pięć kotów złapie pięć myszy w pięć minut, ile czasu zajmie jednemu kotu złapanie jednej myszy?

Odpowiedź: Pięć minut. Korzystając z informacji, które znamy, jeden kot potrzebowałby 25 minut, aby złapać wszystkie pięć myszy (5×5=25). Następnie, dzieląc 25 przez pięć, otrzymujemy pięć minut, które jeden kot poświęci na złapanie każdej myszy.

18. Zagadka logiczna: W pewnej beczce bez pokrywki znajduje się wino. Kobieta mówi: “Ta beczka jest więcej niż w połowie pełna”. “Nie, nie jest” – mówi mężczyzna. “Jest mniej niż w połowie pełna”. Nie mając żadnych przyrządów pomiarowych i nie wyjmując wina z beczki, jak mogą łatwo ustalić, kto ma rację?

Odpowiedź: Przechyl beczkę, aż wino będzie ledwie dotykać jej krawędzi. Jeśli dno beczki jest widoczne, oznacza to, że jest ona mniej niż w połowie pełna. Jeśli dno beczki jest nadal całkowicie zakryte przez wino, to beczka jest pełna więcej niż w połowie.

19. Zagadka logiczna: W trzech workach znajdują się po dwa kamyki. W worku A są dwie białe kulki, w worku B są dwie czarne kulki, a w worku C jest jedna biała i jedna czarna kulka. Wybieramy losowy worek i wyjmujemy z niego jedną kulkę, która jest biała. Jakie jest prawdopodobieństwo, że pozostała marmurowa kulka z tego samego worka jest również biała?

Odpowiedź: 2 na 3. Wiesz, że nie masz woreczka B. Ale ponieważ w woreczku A są dwie białe kulki, mogłeś wybrać dowolną z nich; jeśli pomyślisz o tym, że z woreczków A i C są w sumie cztery kulki, trzy białe i jedna czarna, będziesz miał większe szanse na wybranie kolejnej białej kulki.

20. Zagadka logiczna: Trzech mężczyzn ustawia się w rzędzie jeden za drugim. Najwyższy z nich stoi z tyłu i widzi głowy dwóch mężczyzn siedzących przed nim; środkowy mężczyzna widzi jednego mężczyznę stojącego przed nim; mężczyzna stojący z przodu nie widzi nikogo. Zawiązuje się im oczy i wkłada na głowy kapelusze, wybierając spośród trzech czarnych i dwóch białych. Dwa dodatkowe kapelusze są chowane, a opaski zdejmowane. Najwyższego mężczyznę pyta się, czy wie, jakiego koloru kapelusz ma na głowie; nie wie. Środkowy mężczyzna jest pytany, czy wie; nie wie. Ale mężczyzna z przodu, który nikogo nie widzi, mówi, że wie. Skąd wie i jakiego koloru kapelusz ma na sobie?

Odpowiedź: Czarny. Mężczyzna z przodu wie, że on i środkowy mężczyzna nie mają białych kapeluszy, bo inaczej mężczyzna z tyłu wiedziałby, że ma czarny kapelusz (ponieważ są tylko dwa białe kapelusze). Mężczyzna stojący z przodu wie również, że środkowy mężczyzna nie widział go w białym kapeluszu, ponieważ gdyby tak było, to na podstawie odpowiedzi najwyższego mężczyzny środkowy mężczyzna wiedziałby, że on sam ma czarny kapelusz. Mężczyzna siedzący z przodu wie więc, że jego kapelusz musi być czarny.

21. Zagadka logiczna: Są trzy skrzynki: jedna z jabłkami, jedna z pomarańczami i jedna z wymieszanymi jabłkami i pomarańczami. Każda skrzynka jest zamknięta i oznaczona jedną z trzech etykiet: Jabłka, Pomarańcze lub Jabłka i Pomarańcze. Etykieciarka zepsuła się i wszystkie skrzynki zostały oznaczone nieprawidłowo. W jaki sposób można wybrać tylko jeden owoc z jednej skrzynki, aby dowiedzieć się, co jest w każdej skrzynce?

Odpowiedź: Wybierz owoc ze skrzynki oznaczonej jabłkami i pomarańczami. Jeśli tym owocem jest jabłko, to wiesz, że skrzynia powinna być oznaczona jabłkami, ponieważ wszystkie etykiety są nieprawidłowe. Dlatego wiemy, że skrzynka z napisem Jabłka musi być Pomarańczami (gdyby była oznaczona Jabłkami i Pomarańczami, skrzynka z Pomarańczami byłaby oznaczona prawidłowo, a wiemy, że nie jest), a skrzynka z napisem Pomarańcze jest Jabłkami i Pomarańczami. Alternatywnie, jeśli wybrałeś pomarańczę ze skrzynki oznaczonej jako Jabłka i Pomarańcze, to wiesz, że ta skrzynka powinna być oznaczona jako Pomarańcze, ta oznaczona jako Pomarańcze musi być Jabłkami, a ta oznaczona jako Jabłka musi być Jabłkami i Pomarańczami.

Najtrudniejsze łamigłówki logiczne

22. Zagadka logiczna: Nauczyciel zapisuje na tablicy sześć słów: “kot pies ma max dim tag”. Daje trzem uczniom: Albertowi, Bernardowi i Cheryl po kartce papieru z jedną literą z jednego z tych słów. Następnie pyta: “Albercie, czy znasz to słowo?”. Albert natychmiast odpowiada, że tak. Cheryl pyta: “Bernardzie, czy znasz to słowo?”. Zastanawia się przez chwilę i odpowiada twierdząco. Następnie nauczycielka zadaje to samo pytanie Cheryl. Ona zastanawia się, a potem odpowiada twierdząco. Jakie jest to słowo?

Odpowiedź: Dog. Albert od razu wie, bo ma jedną z unikalnych liter, które pojawiają się tylko raz we wszystkich słowach: c o h s x i. Wiemy więc, że słowo to nie brzmi “tag”. Wszystkie te unikalne litery pojawiają się w różnych słowach, z wyjątkiem “h” i “s” w “ma”, a Bernard może domyślić się, jakie jest to słowo, na podstawie unikalnych liter, które pozostały: t, g, h, s. To eliminuje “max” i “dim”. Cheryl może zawęzić listę w ten sam sposób. Ponieważ pozostała tylko jedna unikalna litera – “d” – słowo musi brzmieć “dog”. (Więcej informacji na temat tej odpowiedzi można znaleźć w filmie poniżej).

23. Zagadka logiczna: Masz pięć pudełek w rzędzie ponumerowanych od 1 do 5, w których ukrywa się kot. Każdej nocy kot przeskakuje do sąsiedniego pudełka, a każdego ranka masz jedną szansę, aby otworzyć pudełko i go znaleźć. Jak wygrać tę grę w chowanego?

Odpowiedź: Sprawdzaj kolejno pudełka 2, 3 i 4, aż go znajdziesz. Oto dlaczego: Jest albo w pudełku z numerem nieparzystym, albo parzystym. Jeśli jest w parzystej kratce (kratka 2 lub 4) i sprawdzisz kratkę 2, a on tam jest, to świetnie; jeśli nie, to wiesz, że był w kratce 4, co oznacza, że następnej nocy przeniesie się do kratki 3 lub 5. Następnego dnia rano sprawdź kratkę 3; jeśli go tam nie ma, oznacza to, że był w kratce 5, a więc następnej nocy będzie w kratce 4 i masz go. Jeśli jednak na początku był w skrzynce o numerach nieparzystych (1, 3 lub 5), możesz go nie znaleźć w pierwszej rundzie sprawdzania skrzynek 2, 3 i 4. Jeśli jednak tak się stanie, wiesz, że czwartej nocy będzie musiał być w kratce z numerem parzystym (ponieważ co noc zmienia kratki: nieparzysta, parzysta, nieparzysta, parzysta), więc możesz zacząć proces od nowa, tak jak opisano powyżej. Oznacza to, że jeśli sprawdzisz kratki 2, 3 i 4 w tej kolejności, znajdziesz go w ciągu dwóch rund (jedna runda 2, 3, 4, a następnie kolejna runda 2, 3, 4). Aby uzyskać więcej informacji na temat tej odpowiedzi, obejrzyj poniższy film.

24. Łamigłówka logiczna: Problem “Monty Hall” stał się sławny, gdy pojawił się w kolumnie “Zapytaj Marilyn” magazynu Parade w 1990 r. Był tak sprzeczny z intuicją, że wszyscy, od uczniów szkół średnich po największe umysły matematyczne, kwestionowali odpowiedź – ale spokojnie, rozwiązanie jest dokładne. Zagadka, nazwana tak na cześć prowadzącej teleturniej “Let’s Make a Deal”, wygląda następująco: Masz do wyboru troje drzwi, z których jedne zawierają samochód, a dwoje pozostałych – kozy. Po wybraniu jednych drzwi, ale nie otwarciu ich, Monty, który wie, gdzie wszystko jest, ujawnia lokalizację kozy zza jednych z dwóch pozostałych drzwi. Czy powinieneś pozostać przy swoim pierwotnym wyborze, czy zmienić drzwi, jeśli chcesz mieć samochód?

Odpowiedź: Powinieneś się zamienić. Na początku masz jedną szansę na trzy, że wybierzesz samochód; dwoje drzwi z kozami to 2/3 tej szansy. Ale odkąd Monty wie i pokazuje, gdzie jest jedna z kóz, te 2/3 szansy spoczywa teraz wyłącznie na trzecich drzwiach (Twój wybór zachowuje swoją pierwotną 1/3 szansy; na początku miałeś większe prawdopodobieństwo wybrania kozy). Szanse są więc większe, jeśli zmienisz drzwi.

Puzzle logiczne “Prawie niemożliwe

25. Zagadka logiczna: Ta zagadka, będąca odmianą problemu kłamstwa/prawdy, została okrzyknięta najtrudniejszą zagadką logiczną w historii. Na szczycie góry spotykasz trzech bogów. Jeden z nich zawsze mówi prawdę, jeden zawsze kłamie, a jeden mówi prawdę lub kłamie losowo. Możemy ich nazwać Prawda, Fałsz i Przypadek. Rozumieją angielski, ale odpowiadają w swoim własnym języku, używając ja lub da na “tak” i “nie” – ale nie wiesz, który jest który. Możesz zadać trzy pytania dowolnemu z bogów (możesz zadać temu samemu bogu więcej niż jedno pytanie), a oni odpowiedzą ja lub da. Jakie trzy pytania należy zadać, aby dowiedzieć się, kto jest kim?

Odpowiedź: Zanim przejdziemy do odpowiedzi, zastanówmy się nad hipotetycznym pytaniem, na które znamy odpowiedź, np. “Czy dwa plus dwa równa się cztery?”. Następnie sformułuj je tak, aby zadać je jako pytanie osadzone: “Gdybym zapytał cię, czy dwa plus dwa równa się cztery, czy odpowiedziałbyś ja?”. Jeśli ja oznacza tak, to Prawda odpowiedziałaby ja, ale tak samo odpowiedziałby Fałsz (on zawsze kłamie, więc powiedziałby ja, mimo że tak naprawdę odpowiedziałby da). Jeśli “ja” oznacza “nie”, to obaj odpowiedzą “ja” – w tym przypadku Fałszywy odpowiedziałby “ja” na pytanie wbudowane, ale powiedzenie “da” na pytanie ogólne byłoby mówieniem prawdy, więc odpowiada “ja”. (Odpowiedź Losowego byłaby bez znaczenia, ponieważ nie wiemy, czy kłamie, czy mówi prawdę).

Ale co by się stało, gdybyś powiedział: “Gdybym zapytał cię, czy dwa plus dwa równa się pięć, czy odpowiedziałbyś ja?”. Jeśli ja oznacza tak, to Prawda odpowiedziałaby da, podobnie jak Fałsz; jeśli ja oznacza nie, to oboje odpowiedzieliby również da. Wiesz więc, że jeśli wbudowane pytanie jest poprawne, Prawda i Fałsz zawsze odpowiadają tym samym słowem, którego używasz; jeśli wbudowane pytanie jest niepoprawne, zawsze odpowiadają przeciwnym słowem. Wiesz też, że zawsze odpowiadają tym samym słowem, co każde z nich.

Posługując się tym rozumowaniem, zadaj bogu pośrodku pierwsze pytanie: “Gdybym zapytał cię, czy bóg po mojej lewej stronie jest Przypadkowy, czy odpowiedziałbyś ja?”. Jeśli bóg odpowie ja, a ty rozmawiasz albo z Prawdą, albo z Fałszem, to zgodnie z powyższą logiką wiesz, że wbudowane pytanie jest poprawne, a bóg po lewej stronie jest Losowy. Jest też możliwe, że rozmawiasz z Przypadkowym, ale wiesz, że bez względu na to, z kim rozmawiasz, bóg po prawej stronie nie jest Przypadkowy. Jeśli odpowiedź brzmi “da”, to znaczy, że jest odwrotnie i wiesz, że bóg po lewej stronie nie jest przypadkowy. Następnie możesz zadać pytanie bogu, o którym na pewno wiesz, że nie jest przypadkowy, używając tej samej struktury: “Gdybym zapytał cię, czy jesteś Prawdą, czy odpowiedziałbyś ja?”. Jeśli odpowie ja, to wiesz, że rozmawiasz z Prawdą; jeśli odpowie da, to wiesz, że rozmawiasz z Fałszywym. Następnie, gdy już zidentyfikowałeś tego boga jako Prawdziwego lub Fałszywego, możesz zadać temu samemu bogu ostatnie pytanie, aby zidentyfikować Przypadkowego: “Jeśli zapytałbym cię, czy bóg w środku jest Losowy, czy odpowiedziałbyś “ja”?”. W ten sposób, drogą eliminacji, możesz zidentyfikować ostatniego boga.

Jeśli dotarłeś aż do tego miejsca, jesteś prawdziwym geniuszem łamigłówek logicznych!